תגובת חמאס העלתה את השוק ואת השקל - השווקים מתחילים להריח את הסוף? 

סקירת מסחר- האם השווקים מתחילים להריח את הסוף? אפשרות לעסקה באוויר?

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
אלכס זבז׳ינסקי,  כלכלן ראשי מיטב בית השקעות, צילום: רועי מזרחי; נועם מאירוביץ, מנהל השקעות בכיר במגדל ניהול תיקים, צילום: אייל טואג / עיבוד: פאנדראלכס זבז׳ינסקי, כלכלן ראשי מיטב בית השקעות, צילום: רועי מזרחי; נועם מאירוביץ, מנהל השקעות בכיר במגדל ניהול תיקים, צילום: אייל טואג / עיבוד: פאנדר

03/06/2024 מערכת FUNDER

לאחר הודעת נשיא ארה"ב ביום שישי על אפשרות לעיסקה מתגבשת, לא אירעה בינתיים התקדמות ניכרת על פני השטח. אמש המדדים פתחו בעליות, אולם ירדו במהלך היום לאחר התקררות מהאפשרות לעיסקה. היום עם קולות חיוביים מכיוון החמאס ומצריים, המדדים חוזרים לעלות, השקל חוזר להתחזק, ותשואת איגרות החוב הממשלתיות יורדת אף היא.

המדדים המובילים בתל אביב עולים היום כמעט אחוז בתא-35, 0.8% בתא-125, וכ-0.3% בתא-90.

הדולר כאמור נחלש מול השקל מעל 1%, לאחר שהתחזקות השקל היתה גבוהה יותר, אולם הודעת ראש הממשלה, מעט ציננה את ההתלהבות של המשקיעים.

לפני מספר רגעים, מסר יו"ר עצמה יהודית, איתמר בן גביר, סייעה אף היא לתחזק את הספקולציות שהמגעים הפעם עולים שלב. במקביל הודעות דובר צה"ל על המשך הלחימה לא מפסיקות לרגע, אולם המשקיעים כפי הנראה מסננים את רעשי השגרה, ומתייחסים לשינויים הנוכחיים.

ראש הממשלה נתניהו אמר היום בוועדת חוץ וביטחון בכנסת כי ״הטענה שאנחנו הסכמנו להפסקת אש בלי שהתנאים שלנו יתקיימו אינה נכונה״. נתניהו אמר בנוסף כי "אנחנו פועלים באינספור דרכים כדי להחזיר את החטופים שלנו. אני חושב עליהם כל הזמן, אני חושב עליהן כל הזמן. על המשפחות שלהם, על הסבל שלהם. לכן הלכנו כברת דרך ארוכה כדי להחזיר אותם, אבל תוך כדי הפעולה הזאת שמרנו על מטרות המלחמה, בראשן חיסול החמאס. אנחנו מתעקשים שאנחנו נשלים גם את זה וגם את זה. זה חלק מהמתווה, זה לא משהו שאני מוסיף עכשיו, זה לא משהו שאני מוסיף כי לחצו עליי בקואליציה, זה משהו שסיכמנו עליו בקבינט המלחמה פה אחד".

ראוי להוסיף ולהזכיר למשקיעים כי בקרב מנהלי ההשקעות הדעה הרווחת היא כי סיום הלחימה תזניק את השוק המקומי קדימה במהירות. בראש ובראשונה הסיבה הברורה היא שסיום מהלך אי הוודאות שמרחף כעננה מעל המשק והכלכלה הישראלי כבר מעל חצי שנה. מעבר למצב הלחימה שמתרחשת בדרום, הרי שהעננה בצפון עדיין קיימת. האפשרות להגיע לעיסקה שכוללת את המצב בצפון, תסייע מאוד לשוק המקומי.
הסיבה השנייה שמן הסתם קשורה לראשונה היא שבשנתיים האחרונות נפתח פער בתמחור בין השוק המקומי, לבין מקבילו האמריקאי, לאור זאת השוק המקומי נסחר בתמחור אטרקטיבי של מניות ואיגרות החוב שנסחרות בבורסה המקומית, מול חו"ל.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן ראשי של מיטב דש, מתייחס לעלייה בתשואות האג"ח והמניות, ואומר: |לא בפעם הראשונה מאז תחילת המלחמה השווקים מגיבים לסיכוי שהיא תסתיים. 

"העליות במניות ובאג"ח באות אחרי שלאחרונה השווקים בישראל הציגו תת ביצוע משמעותי במיוחד  ביחס לשווקים בחו"ל. אפשר להגיד שהשווקים נותנים גיבוי לעסקה.

"אם הפעם זה יצליח כנראה שהעליות של היום זאת רק ההתחלה. יחד עם זאת, המשקיעים גם זוכרים טוב מאוד שבכל המקרים של "קרובים לעסקה" שהיו עד היום האופטימיות די מהר התחלפה שוב באכזבה".

 

לדברי נועם מאירוביץ, מנהל השקעות בכיר במגדל ניהול תיקים מבית מגדל שוקי הון:  "העליות בשוק נרשמות ברקע לציפיות מחודשות בקשר לחידוש המו"מ להשבת החטופים, ולסיום אפשרי של הלחימה בעזה. 

"הדבר נוסך אופטימיות בקרב המשקיעים, נוכח האפשרות שהדבר יסייע להחזיר את שגרת החיים בישראל, כפי שהייתה טרם המלחמה. נוכח זאת, גם השקל נהנה מהתחזקות משמעותית מול הדולר". מאירוביץ אומר


 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.