ליגת הקרנות של FUNDER - השוואת קרנות 30-70 של בתי ההשקעות הגדולים - המנצחים והמפסידים לשנת 2021 

ליגת הקרנות - השוואת קרנות 30-70 של בתי ההשקעות הגדולים - חודש 12-2021 - תשע קרנות 30-70, מבתי ההשקעות הגדולים בישראל, המתחרות הישירות לקרנות ההשתלמות והגמל הכלליות אבל סולידיות יותר. במעקב חודשי.

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
Image: Dreamstime.comImage: Dreamstime.com

19/01/2022 משה שלום

זוהי הסקירה של חודש דצמבר 2021, עבור 9 הקרנות שאנו עוקבים אחריהן באופן קבוע. וכאן נציין שהחודש האחרון של השנה הוא חודש מיוחד: הוא יושב בעונתיות גלובלית מצוינת, והוא משמש כהזדמנות אחרונה למנהלי ההשקעות לסגור את השנה הקלנדארית בצורה הטובה ביותר שניתן. זאת, אחרי שהם עשו את מה שיכלו, במשך כל השנה, אבל נלחמו בבלתי צפוי ובשונה מהמצופה. החודש הזה אינו רק קובע את הבונוסים האישיים, אלא גם משפיע בצורה משמעותית על הדירוג של בתי ההשקעות, ועל ידי כך, על היכולות השיווקיות של הקרנות למשקיעים. הן על פי תשואות, אבל גם על פי גודלן של קרנות, התנודתיות שלהן, וכו... מכל האמור ניתן לקבוע שזהו החודש החשוב ביותר בעיני רבים וטובים מהתעשייה.

כל חודש נאמר מחדש: יש בוודאי הרבה מאוד בתי השקעות נהדרים וטובים בארץ הקטנה שלנו. אבל, ניסינו, בבחירה הזו, הקבועה, לתת תחושה של מה שעושים ה"גדולים" וה"ידועים" בתחום. לדעתי, מעקב רצוף של אוסף הקרנות הזה, יראה לנו לא מעט על פילוסופית ההשקעות של מנהלי אותן קרנות. ואולי, קצת על אותה פילוסופיה בארגון שלהם. כמו כן, הסקירות החודשיות האלו בנויות ממצג טבלאות המביאות מצב נתון לתאריך כתיבת השורות, יחד עם השינויים הרלוונטיים ביחס לחודש הקודם. וזאת, עם תצוגה גראפית שתביא לנו את ה"תחושה המגמתית" של תנועת מחירן. יש לציין עוד נקודה חשובה: שתי הטבלאות הראשונות ממוינות על פי גודל הקרנות והשלישת על פי ביצועי 2021. הבה נתחיל.

נתוני הקרנותבטבלה הראשונה אנו רואים חלק מהנתונים האדמיניסטרטיביים יותר של הקרנות: זמני ההקמה, זמן שינוי מדיניות מהותי, הגודל של הקרן, דמי הניהול וסטיית התקן. לעומת החודש הקודם נציין שלא היה שינוי מדיניות מהותי באף קרן וזה משמח. דבר כזה יכול בהחלט לעורר תהייה שלילית כלפי הקרן. דמי הניהול לא השתנו גם כן כאשר ניתן לחזור ולציין את ה-0% של קסם וה-0.79% של מור, אי-בי-אי, ומיטב כגבולות הקיצוניים. בכל מקרה, אף אחד מדמי הניהול כאן אינו גורם מרתיע השקעה.

ניתן לומר משהו דומה לגבי סטיות התקן. התחום שבין 0.6% (מיטב) ו-0.27% (פסגות) אמנם רחב אבל אינו כזה שירתיע את המשקיע הסולידי הישראלי. מעבר ל-1% הוא הגבול שבו התנודתיות הופכת להיות משמעותית קצת יותר. מה שכן מעניין לנתח כאן הוא השינוי בגודל. רוב רובן של הקרנות הצליחו לגייס כספים יפים כאשר השיאנית באחוזים הייתה הקרן של מיטב עם 6.5% גידול. גם הגדולות הצליחו לא רע עם 5.71% (ילין) ו-3.63% (מור). רק אלטשולר והראל איבדו קצת כסף אבל שתיהן בפחות מאחוז. לא משהו דרמטי במיוחד. בסה"כ, היה זה חודש של גיוסים בענף הגדול והחשוב הזה.

החשיפות בקרנותכמו שאמרתי לעיל, חודש דצמבר הוא החודש הקובע את תוצאות כל השנה הקלנדארית. יחד עם עונתיות מיטיבה בעולם (ולרוב גם בארץ). לכן, היינו מצפים לניסיון של מנהלי ההשקעות בקרנות להיערכות מתאימה בנושא החשיפות. אגב, יש לקחת בחשבון שנתוני החשיפות האלו מעודכנים ל-28-10-2021 ולכן אני משתמש במילה "היערכות". האם אנו רואים סימנים כאלו בנתונים? קשה להיות החלטי מדיי כאן: 5 קרנות הגדילו את אחוזי המניות שלהן כאשר נציין את פסגות כמגדילה ביותר עם 4.17% מול 4 קרנות אשר הקטינו את אותה חשיפה. ושם נציין את הראל עם ירידה די גדולה של 8.76%-. לגבי החשיפה לחו"ל (המתבטאת בעיקר השינוי בחשיפה למט"ח) המצב קצת יותר משמעותי: פסגות (9.36%) והראל (10.55%) מביטים עכשיו יותר לשם מאשר לכאן כאשר הקרן של מגדל בולטת במיוחד עם ירידה של 14.25%- חשיפת מט"ח. מעין הכוונה מקומית לסיום השנה. לבסוף, נציין את פסגות עם 7.48%- אג"ח כאשר הגידול המשמעותי בתחום הזה נמצא בקרן של הראל עם עלייה של 5.80%. לסיכום ניתן לציין ש: הייתי מציין את פסגות, הראל ומגדל כשלושת הקרנות שבהן היו שינויים משמעותיים בחשיפות לקראת סיום השנה.

תשואות הקרנותבחלק זה של הסקירה החודשית נציין הביצוע של הקרנות הגדולות בחודש 12-2021: קודם כל נציין דבר משמח במיוחד והוא שכל הקרנות עלו! ורוב רובן המוחלט עלו ביותר מ-1%! הקרן של אי-בי-אי הצליחה לעשות 1.63% כאשר האחרונה היא הקרן של אלטשולר (הצעירה...) עם 0.99%. נציין גם את מיטב עם 1.53% ואת מור עם 1.33% לטובה. ואיך כל זה ממקם את הקרנות בשנת 2021?

התשואות של השנה האחרונה מעניינות כאשר מקשרים זאת לגודלן. הקרן הגדולה ביותר (ילין) היא גם הטובה ביותר עם 13.42% ב-2021. וזה ממש משמעותי כי קשה יותר לנהל קרן גדולה מאשר קטנה. אחריה נציין את פסגות (11.90%) ואת מיטב (11.52%). כל השאר נמצאות בקרבת ה-10% וזה ממש נפלא עקרונית! חוץ מ-אלטשולר הצעירה אשר נולדה מחדש רק ב-08-2021. מבחינתי, היא כרגע מחוץ לתמונה הכוללת הערכות ביצוע. הוספתי גם את התשואות של שילוב 2021 עם 2020: מובילות הגדולות (ילין ומור) עם 33-34%, סביב ה-30% (מיטב, פסגות, קסם, מגדל, ונניח גם את אי-בי-אי (עם כ-25%). נשארה מאחור הראל עם 18.15% בלבד.

הנה הגרפים התואמים כדי לראות את המגמה הכללית של הדברים (שנה, חודש 12-202):
לסיכום:

בסקירה הזו ראינו כמה דברים מעניינים: כמעט כל הקרנות גייסו כספים יפים בחודש האחרון של השנה (נתונים מעודכנים ל-30-12-2021) וחלקם החלו להיערך לקראת לקיחת קצת יותר סיכונים במניות, בחו"ל או כאן, עם יציבות די גדולה בחשיפה לאג"ח. כל הקרנות היו חיוביות החודש (!) וזה ממש מצוין אבל הדבר המעניין הוא שכאשר מסתכלים לטווחים הגדולים יותר של 2021, ושנתיים, אנו רואים ששתי הגדולות עדיין שלוטות ברמה. הרבה הצלחה לכולם!


 

Right
טמיר שפירא, צילום: פאנדר

אג"ח פלואטר - נוסחת קסם להשקעה בסביבת ריבית עולה ?

טמיר שפירא, מנכ"ל אילים קרנות נאמנות
21/06/2022
Left

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.