מדד המחירים || היום צפוי להתפרסם מדד המחירים לחודש יוני, הצפי - ללא שינוי 

הציפיות לאינפלציה המשיכו לרדת גם בשבוע האחרון, בניגוד לעלייה הקלה בארה"ב ובאירופה

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
עפר קליין ,צילום: יונתן בלוםעפר קליין ,צילום: יונתן בלום

15/07/2020 עפר קליין, הראל

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים:
 
מחר, יתפרסם בארץ מדד המחירים לחודש יוני – הצפי שלנו שיישאר ללא שינוי
 
הציפיות לאינפלציה המשיכו לרדת גם בשבוע האחרון, בניגוד לעלייה הקלה בארה"ב ובאירופה. ההגבלות האחרונות של הממשלה והעדכון כלפי מטה של תחזיות הצמיחה בישראל תרמו לכך.
 
מחר יתפרסמו מדדי המחירים לצרכן לחודש יוני כאשר אנו צופים אי שינוי במדד המחירים לצרכן; העלייה החדה במחיר הדלק שתוסיף כמעט 0.35 אחוז למדד תקוזז עם ירידה עונתית במחירי ההלבשה וההנעלה ושאר הסעיפים.
 
יש לציין שההשבתה הנמשכת של חלק מענפי המשק במהלך יוני (תיירות, טיסות ונופש) ממשיכה להקשות על המדידה ועל התחזית החודשית כך שיתכנו הפתעות.
 
בחמישי סין תציג את הצמיחה הרבעונית הגבוהה בהיסטוריה, אך הנתון עדיין לא יפצה על האובדן מהרבעון הראשון.
 
במהלך אוגוסט מדינות יתחילו להציג את נתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון השני, סין תפרסם את נתוני צמיחה בחמישי הקרוב והם יהיו כצפוי חזקים במיוחד (שיא ההשבתה בסין חל ברבעון הראשון) ויעמדו כנראה על כ‑30 אחוזים בשיעור שנתי. אך הם לא יספיקו כדי לפצות על האובדן ברבעון הראשון.
 
עוד בחמישי תתפרסם החלטת הריבית בגוש האירו – לא צפויים שינויים.
 
לאחר ההרחבה המשמעותית בהודעה הקודמת, אנו לא צופים מהלכים דרמטיים. נראה שהנגידה תמשיך להדגיש את היתרונות בסיוע הדדי בין המדינות ותתחייב שהבנק ישאף לביצוע מלא של תוכנית הרכישות.
 
 
בסופ"ש מתוכנן מפגש פסגה (וירטואלי) נוסף בין מנהיגי אירופה. הסכמות יתמכו באירו.
 
מדדי הניידות והתחלואה באירופה (מלבד בריטניה) ממשיכים להיות מעודדים בהשוואה למרבית המדינות המפותחות. בסופ"ש מתוכנן מפגש פסגה (וירטואלי) נוסף בין מנהיגי אירופה שעיקרו המשך הלחץ של הכלכלות הגדולות, בהובלת גרמניה, לאישור קרן החילוץ הכלל אירופאית ורכיב המענק בקרן. ההתקדמות בנושא, לצד שיעורי תחלואה יחסית נמוכה (כרגע), ממשיכים לתמוך בחוזקו של האירו. עוד לפני המפגש
 
ובטווח המעט יותר ארוך, התפשטות המגיפה בארה"ב לצד הירידה בפופולריות של הנשיא מקרבת את הקונגרס לאשר הטבות נוספות
 
התפשטות המגיפה תרמה לעצירה נוספת בהקלות שהיו מתוכננות במרבית המדינות בארה"ב (בעיקר אירועים רבי משתתפים) לצד החלת חובת לבישת מסכות (כאשר גם הנשיא החל להסתובב בפומבי עם מסיכה). הדבר תרם ליישוב חילוקי הדעות בין מנהיגי המפלגות בקונגרס, כך שעל פי הדיווחים הם מתקרבים לאישור תוכנית סיוע פיסקאלית נוספת (רביעית במספר). גם הירידה בפופולריות של הנשיא במדינות המתנדנדות (כגון פלורידה) מגבירה את הסיכויים שהתוכנית תעבור עוד הקיץ ותכלול אף סיוע כספי ישיר נוסף.
 
בשבוע האחרון מספר הדרישות השבועיות לדמי‑אבטלה ירד ל-1.3 מיליון אך המספר עדיין עצום, כאשר ההטבות המוגדלות וההקלה בתנאים מתמרצים חלק ניכר מהמועסקים לא לחפש עבודה ולהסתפק בדמי אבטלה. אך מכיוון שרובם נמצאים בתחתית שוק העבודה, ללא ההטבות הללו הם לא היו נשמעים להוראות הריחוק חברתי. לכן אנו סבורים שהקונגרס יאשר את הארכת דמי-האבטלה השבועיים המוגדלים שמתוכננים להסתיים בסוף יולי.
 
 
 
 
 
נקודות מרכזיות 
 
בארץ
 
  • ירידה בפעילות הכלכלית ביולי על רקע העלייה בתחלואה.
  • הממשלה הכריזה על הרחבה נוספת של התוכנית הכלכלית, בנק ישראל ממשיך לדאוג שעלויות הגיוס של הממשלה לא יעלו.
  • מדד אמון הצרכנים ירד כצפוי ביוני, כאשר רצון משקי הבית לבצע רכישות משמעותיות בשנה הקרובה - בשפל.
  • שר האוצר שוקל להפחית את מס הרכישה על דירות מגורים כדי לעודד משקיעים, בנק ישראל מרחיב את תוואי דחיית תשלומי המשכנתאות כדי להקל על משקי הבית.
  • בניגוד למגמה בעולם, הציפיות לאינפלציה בישראל ירדו בשבוע האחרון, כנראה כתוצאה מהעלייה בתחלואה והשלכותיה.
 
 
בעולם
 
  • מנהיגי אירופה יפגשו שוב (בווידאו) בסופ"ש, וגרמניה תמשיך להפעיל לחץ להוסיף לקרן החילוץ האירופאית רכיב של מענק. לאחר ההרחבה בהחלטה הקודמת, לא צפוייה דרמה בהחלטת הריבית של הבנק המרכזי בגוש האירו בחמישי הקרוב.
  • התפשטות המגיפה בארה"ב הביאה לחובה לעטות מסיכות במרבית המדינות, יישום מחדש של ההגבלות בקליפורניה ומקרבת את הקונגרס לאישור תוכנית סיוע נוספת.
  • בחמישי הקרוב סין תציג את הצמיחה הרבעונית הגבוהה בהיסטוריה, שלא תספיק כדי לפצות על האובדן ברבעון הראשון.
 

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.