זהב | ניתוח שווקים >> ההנחה היא שהזהב ימשיך ויתקדם לשיאים חדשים וירכז תשומת הלב של אנשי שוק ההון  

האם זהב הוא הסיבה העיקרית למגמה העולה החזקה הנוכחית ? סיבות ומחשבות על מה שקורה בזהב

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

13/07/2020 משה שלום

הקדמה

אין ספק שהזהב הפך להיות אחד מן ה"כוכבים" של השווקים בעידן הקורונה. כמו כמעט כל הנכסים הפיננסיים כולם, הוא סבל תחילה מן המהומה של חוסר הוודאות, המביאה אנשים למכור מכל הבא ליד ("מוכרים מה שאפשר ולא מה שכדאי"), כדי לגייס כספים ולסגור בטחונות. אבל, אחרי שהובהרה עמדתו של הממשל, ושל הבנק המרכזי, בנושא העזרה שהם מוכנים לתת, הוא הצליח לשבור שיאים תקופתיים חדשים. המאמר הקצר הזה ינסה לבחון את הסיבה להיותו כה פופולארי עכשיו, יחד עם השווקים שאינם קורלטיביים אליו בדרך כלל, כמו שוקי המניות והאג"ח הקונצרני.

תנועת המחיר ומה שהיא אומרת לנו

לפניכם גרף שבועי של המתכת הצהובה:הגרף מתחיל מן התחתית הגדולה של סוף 2015 (קרוב ל-1000 דולר לאונקיה) ומסתיים בימים אלו של קורונה כאשר המחיר מגרד את אזור ה-1900, וזאת במגמה עולה מדהימה. לפני שארחיב על הצד הפונדמנטלי יותר של הדברים, הנה כמה אלמנטים מעניינים מן הגרף עצמו:
ראשית, הפריצה המשמעותית של הזהב, מן הדשדוש האופקי הרב שנתי שלו, הייתה ביוני 2019. הרבה לפני הופעת הווירוס.
שנית, התיקון היורד הראשון של המתכת, מאזור 1530 ועד אזור 1450, היה תיקון מינימאלי במיוחד של 38.2% (שליש פיבונצ"י בדיוק). עומק תיקון צר כל כך מרמז על מגמה חזקה וזה אכן מה שהתקבל אחרי סיומו של התיקון היורד.
שלישית, חוץ מן אירוע הקצר מאד של פברואר 2020, הזהב נמצא במגמה עולה חזקה המתבטאת בזווית החדה של התעלה העוטפת אותה.
כל הנקודות האלו אומרות לנו דבר אחד: יש כוח חיובי חזק מאוד הפועל על הזהב, אשר החל לפני הגעת ווירוס הקורונה.

סיבות ומחשבות על מה שקורה בזהב

היסטורית, היו שלושה גורמים שגרמו למגמה חיובית במתכת היקרה:
חשש מאינפלציה,
מחסור באספקה של מתכת לצרכים התעשייתיים שלה.
בעיה מערכתית בכל המנגנון הבנקאי-פיננסי הגלובלי ("בעייה סיסטמית"),

ברור, שכרגע, אין חשש לאינפלציה אלא להיפך. מיתון, ואף שפל כלכלי, הם החשש הגדול של המדינות כולן ושל הגופים הכלכליים הגלובליים. ובשפל כלכלי יש דפלציה (ירידה חדה במחירים), עקב הירידה של הביקושים ושל ההיצעים. וכך, נפטרנו מן הסיבה האפשרית הראשונה.
האם יש מחסור פיזי בזהב? האם יש השפעה של משבר הקורונה על תפוקת המכרים המייצרים זהב? לא ממש. נתוני התפוקה דווקא יציבים ועומדים יפה בדרישות מן הביקושים מצד התעשייה (אלקטרוניקה, תכשיטים, כימיה, וכו...) סביב משהו בין 1000-1200 טונות לשנה. וכך נופלת הסיבה השנייה האפשרית.

נותרנו עם הסיבה האפשרית השלישית והיא החשש מקריסה פיננסית קרובה של המערכת כולה, ומעבר יותר כסף להשקעות פיננסיות לזהב. מיד תאמרו ששוקי המניות והאג"ח ממש לא משקפים חשש כזה, ושבגלל זה אין סבירות גבוהה לחשש סיסטמי כרגע. כאן הטעות. מה שקורה בפועל הוא שהביקוש האמיתי לזהב אינו מגיע מן ה"חוששים הקטנים" אלא מאלו שיש להם זמן להכין עצמם לבעיה עתידית. ומי אלו? המדינות כמובן, והבנקים המרכזיים, המשמשים להם כסוחרים עבורם. הנה גרף המראה את הרכישות של הבנקים המרכזיים מאז 2017 ועד השנה הזו:על ציר הזמן, יש לנו שנה קלנדרית כללית, ועל ציר ה-Y יש לנו כמויות של רכישה במאות טונות. שנת 2019 הייתה שיא בעניין הזה, עם כ-500 טונות זהב, כאשר שנת 2020 עומדת בקצב דומה ואמורה להכיל רכישות סביב 400-500 טונות אם הקצב הנוכחי ממשיך כרגיל. אם הזהב הוא "נכס עתיק ללא חשיבות", כמו שאמר בן ברננקי (ראש הפד מ-2006 ועד 2014), אז מדוע הוא נרכש בקצב כה אינטנסיבי על ידי הגופים המוניטאריים הגדולים בעולם? לדעתי, זהו רמז ביחס למה שהם באמת חושבים שיהיה בעתיד הקרוב-רחוק וסוג של הגנה כלפי אותו עתיד של "איפוס" המערכת המטבעית העולמית.

מסקנות וסיכום קצר

ביקוש תעשייתי, וחשש מאינפלציה, אינם הסיבה לחידוש ההתעניינות בזהב. ניתן לראות בבירור שהביקוש המשמעותי מגיע דווקא מן המדינות (דרך הבנקים המרכזיים) ומצד ההשקעות הפיננסיות המוסדיות הגדולות, כאשר כל זה החל הרבה לפני משבר הקורונה.

הגידול ברכישות הזהב הביא את ההפרש הקטן בביקוש לייצר מגמה חזקה במיוחד וזה ממשיך גם השנה. האם הקורונה מהווה גורם במגמה הזו? בהחלט כן. תוכניות תמרוץ, שנמדדו בעבר  במיליארדים נמדדות עכשיו בטריליונים כדי להתגבר על תופעות הלוואי הכלכליות של המשבר הרפואי.

בכפוף להלוך ושוב הרגיל של כל מגמה, ההנחה היא שהזהב ימשיך להיות אחד ממרכזי תשומת הלב הפיננסיים ויתקדם לכיוון של שיאים חדשים. כרגע, כל מה שנאמר כאן עדיין מוסתר מרוב ציבור המשקיעים הפרטיים אבל כאשר אותו ציבור רחב יעמוד בתור לקנות מטבע זהב, תעודת סל הצמודה אליו,  או תכשיט, אז נחזה במה שראינו בביטקוין, במניות ההיי-טק של 2000, ובמחירי הדירות של 2006: אופוריה והיסטריה של ממש.

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.