תוכנית בנק ישראל | טור דעה >> תוכנית בנק ישראל תפטור את בעית הנזילות בשוק הקונצרני 

תוכנית בנק ישראל תשאיר כאן משקיעים מוסדיים שיוצאים לשווקי חו"ל

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
ניר אומיד, גלובל ואליוניר אומיד, גלובל ואליו

13/07/2020 ניר אומיד

"אתה מחטיא 100% מהזריקות שאתה לא לוקח"- מייקל ג'ורדן

ביום שני האחרון השתנו כללי המשחק בשוק ההון בישראל באופן דרמתי, בפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל, בנק ישראל מודיע על רכישה של אג"ח קונצרני בסכום של 15 מיליארד ₪. למרות הביקורת, מדובר בצעד הכרחי ומוצדק, יותר מכך, הצעד הזה היה צריך לקרות מזמן והימנעות ממנו הייתה עולה הרבה יותר מ-15 מיליארד ₪. ההחלטה הקלה היא פשוט לא לעשות דבר ולהמתין עד יעבור זעם, ההחלטה לרכוש אג"ח קונצרני היא החלטה קשה, אמיצה וטובה:

1. אג"ח קונצרני מהווה את הבסיס של תיקי ההשקעות בישראל, הבסיס של קרנות הנאמנות וחלק חשוב מאוד בקופות הגמל וקרנות הפנסיה. עקב אכילס של השוק הקונצרני הוא העדר הנזילות, העדר הנזילות בשיא המשבר הביא לסחרור ולפדיון של 40 מיליארד ₪ מקרנות הנאמנות, בהפסדים ניכרים, מתוכם חזרו מיליארדי בודדים. העדר הנזילות מרחיק משקיעים מוסדיים ישראלים וכל יום משקיע מוסדי אחר נשבר ובוחר להשקיע במכפילים גבוהים יותר בארה"ב במקום במחירים נמוכים עם נזילות אפס בישראל. איפה הייתם בוחרים להשקיע את הכסף שלכם ? בשוק נזיל שבו אתם יודעים כי הבנק המרכזי יספק לכם נזילות בזמן משבר או בבורסה שבה הדרך היחידה להתנזל בזמן פדיונות היא לצאת בשן ועיין ? במובן הזה, בנק ישראל מציל את הבורסה המקומית ומאותת – נכנס שחקן חדש ומהותי שמעלה מעט את הוודאות ומוריד את התנודתיות.

2. חלק מהמבקרים שואלים, למה דווקא עכשיו ? הרי אין כרגע מצוקת נזילות ? העובדה שקרנות הנאמנות וציבור המשקיעים יודעים כי בנק ישראל פועל, עשוייה דווקא למנוע או למתן את המפולת הבאה במידה ותגיע, מניעה תמיד טובה יותר מתגובה. נשמעו גם דעות שהצעד הזה משדר פאניקה, הצעד הזה משדר לדעתנו, מנהיגות כלכלית ואומץ, יותר מכך, לא מן הנמנע כי הסכום ( 15 מיליארד ) עוד יגדל, גם הסכום של 50 מיליארד ₪ לרכישת אג"ח ממשלתי עשוי לגדול בעתיד. ברגע שזה נעשה והתקבלה החלטה עקרונית, במשבר הבא בנק ישראל יפעל הרבה יותר מהר ולא יצטרך להתחבט שלשה חודשים.

3. מבחינה כלכלית, ברור שהצעד מוריד את התשואות ויסייע למחזור חוב, זה לא שהצעד ימנע לחלוטין גל של הסדרי חוב, גל כזה עוד עלול להגיע, אבל היקפו עשוי להיות מצומצם יותר, יותר מכך, ברור שירידה בתשואות עשויה לסייע גם לשוק המניות לאורך זמן.           
           
4. במשך חודשים, הפד בארה"ב והבנק המרכזי באירופה פועלים במלוא המרץ ברכישה של אג"ח קונצרני, זה כמעט בלתי אפשרי להתעלם מכך, להביט מהצד ולפעול באופן שונה, הורדת ריבית מ-0.1% לאפס חסרת משמעות ולריבית שלילית עלול להיות מחיר כבד, רכישה של אג"ח קונצרני היא הצעד האפקטיבי המהותי ביותר שבנק ישראל יכל לבחור בו, המצב הכלכלי קיצוני ונדרשים צעדים קיצוניים. זה לא סותר ולא בא במקום החלטות ותכניות של הממשלה, זה צעד משלים.

5. זה נכון, המהלך לא חף מבעיות – ובעיקר עיוות תמחור הסיכון ופגיעה בשוק החופשי, שוק שבו המחירים אמורים להיקבע על ידי היצע וביקוש וחברות אמורות לעבור תהליך הבראה או גסיסה מוצדקת. אבל גם שוק שבו קרן נאמנות צריכה למכור אג"ח של חברה יציבה ובריאה בירידות של 10% גם הוא שוק לא בריא. במובן הזה,  בנק ישראל בחר בין רע ( התערבות ) לרע יותר ( לשבת בחיבוק ידיים ) ולכן בחר נכון. 

אז מה עכשיו ? ברגע שבנק ישראל הכניס את הידיים לבוץ כללי המשחק השתנו לנצח, זה לא אומר שלא נראה יותר ירידות באג"ח קונצרני, או שלא יגיע גל חדלות פירעון או לחילופין שצריך להסתער על שוק האג"ח, זה כן אומר שסטיית התקן ככל הנראה תרד, ופדיונות אימה כמו שראינו בחודש מרץ עשויים להיות מתונים יותר במשבר הבא.     לא ניתן יהיה לדעת מה  היה קורה בעתיד אם בנק ישראל  לא היה  מקבל את ההחלטה הדרמתית,  אבל העובדה שבנק ישראל מנסה לחשוב מחוץ לקופסא עשוייה  לגרום למהלך הזה להצליח, או  כמו שאמר פעם מייקל גו'רדן " אתה מחטיא  100% מהזריקות שאתה לא  לוקח".

ניר אומיד הכותב הוא מנכ"ל "גלובל ואליו ניהול השקעות בע"מ"  לכותב ו/או לחברה עשוי להיות עניין אישי בנושא. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם


 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.