ניתוח טכני - תצוגת ה-Heikin-Ashi >> דרך מיוחדת להצגת תנועת מחיר המניה 

כולל הסבר קצר על הכלים שאני משתמש בהם בסקירות הנכסים

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
ניתוח שווקיםניתוח שווקים

05/07/2020 משה שלום

הקדמה

כמו שרבים כבר נוכחו לדעת, תמונה אחת שווה באמת אלף מילים. אבל, לא רק כאשר מדובר על צילום המתעד אירוע או ציור המביע רגשות עזים. ניתן להרחיב זאת גם לגרפים המתעדים רצף סטטיסטי, מתמטי, או כל גרף המראה ויזואלית התפתחות של נתונים. כך הם הגרפים שאנו רגילים לראות בשוק ההון. לרוב, מדובר בתצוגה של תנועת מחיר כלשהי, או היסטוריה של יחס בין כמה נכסים. ברמה הבסיסית ביותר אנו עוסקים, כאמור, בוויזואליזציה של תנועה מגמתית.

וכאן אנו נכנסים לדילמה לא קטנה עבור המשקיעים והמחליטים. שוב, נכליל ונאמר שלרוב, תנועה גולמית של מחיר הינה מלאה ב"רעשי" שוק הנובעים ממיקרו אירועים המפריעים לתנועה חלקה וטובה. למה אנו שואפים לאותה תנועה חלקה? כי היא תואמת יותר את האופי האנושי, דהיינו מאפשרת השקעה ומסחר טובים יותר. והנה, כדי לפתור בעיה זו הומצאו לאורך השנים תצוגות מחיר שונות ומשונות שמטרתן לגרום לסוחר-משקיע לעשות את ה-"דבר הנכון", דהיינו לפעול על פי שינויים אמיתיים במחיר, ולא על פי גחמות מזיקות של רעשי רקע.

צורך ותצוגה

לא אלאה אתכם בכמות האדירה של אותן תצוגות אפשריות. יש כאלו הבונות נרות על בסיס כמות הסחורה שעברה ידיים (מחזור), על פי כמות הפעולות שבוצעו (Ticks), יש המתעלמות לחלוטין מציר הזמן ומציגות שינוי כמותי של המחיר (Point And Figure), ועוד רבות וטובות שאין כאן המקום להזכירן. מי שירצה, יוכל בהחלט למצוא את הצורה וההסבר של כולן ברשת. אני, כשלעצמי, כמנתח טכני המבסס את עיקר המתודולוגיה שלי על ניתוח התנועה, חוזקה, ותאוצתה, התמקדתי על תצורה גרפית אחת התואמת לדעתי את המקסימום שניתן לקבל מתצוגה עוזרת לסוג זה של ניתוח.

מדובר בתצוגת ה-Heikin-Ashi, אשר ניחשתם שהיא מגיעה אלינו מיפן, וזה היה מזמן. מה כל כך טוב בתצוגה הזו? כאמור, היא מכוונת מומנטום בכך שהיא עוזרת לבטל, עד כמה שניתן, את רוב הרעשים שיכולים לגרום לנו לקחת החלטות לא נכונות, ועדיין מקיימת הצגת מחיר על ציר הזמן הרגיל. מי שקורא, כל שבועיים, את סקירות השוק שלי, כבר פגש את התצוגה הזו אבל לאלו שלא הספיקו עדיין לעשות זאת, הנה דוגמה של מה שהיא מצליחה לעשות:לפניכם שני גרפים של מדד הנסדק האמריקאי, בין פברואר ויולי 2020, דהיינו בזמן משבר הקורונה. בצד ימין, תנועת המחיר בתצוגה רגילה של נרות יומיים. כל נר, מייצג יום פעילות, כאשר כל נר בנוי ממחיר פתיחה, סגירה, גבוה ונמוך יומיים, וצבעו נקבע על פי מצב הסגירה מול הפתיחה: נר ירוק אומר שהסגירה גבוהה מן הפתיחה, ונר אדום אומר שהסגירה נמוכה מאותה פתיחה. בצד שמאל, יש לנו את אותה תנועת מחיר, אבל בתצוגת HA.

בה, ערכי הנר עבור הגבוה והנמוך היומיים זהים, אבל, ערכי הסגירה והפתיחה מחושבים ולא דומים לאלו שקרו בפועל. כך, אנו מקבלים תנועה של ירוק או אדום, הרבה יותר רציפה, עם הרבה פחות רעשים, ובלי "הפחדות", וזה מאפשר לסוחרי המגמה לקחת החלטות שקולות יותר. ברור שתצוגה אינה שיטת מסחר מלאה אבל היא יכולה להיות רכיב משמעותי, כאשר אנו יודעים שלרוב, טריגר במחיר הוא זה שקובע אם לבצע פעולה או לא.

איך מחושבים הנרות? הנה הנוסחה, למרות שהתוכנות יעשו את עבודה בשבילכם גם כך:נקודות חשובות וסיכום

כאשר משתמשים בתצוגה זו יש לזכור כמה נקודות חשובות:
ראשית, מדובר בחישוב של נרות, ולכן יהיו נרות שיציגו רצף תוך יומי של מחירים שאינו קיים במציאות. לכן, כאשר אנו נקנה או נמכור בפועל, הביצוע ייעשה על פי המחירים שהיו באמת בשוק, ולא על פי מה שנרות ה-HA מציגים בהכרח. שנית, התצוגה הזו מיועדת בעיקר לניתוח ולקבלת החלטה לגבי טריגר לביצוע, ופחות לניהול סיכונים קשיח. כאמור, הגבוה והנמוך זהים לאלו האמיתיים, ואם תבחרו לחשב סיכונים, ולקבוע מיקום של פקודות קטיעת הפסד על פיהם לא יהיה שינוי מול תצוגה רגילה. לעומת זאת, מיקום של Stop Loss  על בסיס מיקום פתיחה או סגירה יהיו הרבה פחות נכונים ויעילים. לבסוף, תצוגה בלבד אינה מספיקה על מנת לקחת החלטות, וברוב המקרים סוחרים ייקחו גם כלים נוספים מארסנל הניתוח הטכני כמו רמות מחיר היסטוריות, קווי מגמה, תעלות, מעטפות, וכו... וזאת ככלים מלווים לקביעת אותם הטריגרים לפעולה.

דוגמה לנקודה האחרונה שציינתי בפניכם, שימו לב לאינדיקאציה על המומנטום שמוצגת כאן לפניכם, בחלק התחתון של שני הגרפים. אגב, תוכלו לראות שה-MACD וה-STOC, שני האינדיקאטורים כאן, ושאני מציג גם בסקירות הדו-שבועיות שלי, מאוד דומים כאשר הם מחושבים על המחיר הרגיל, ועל זה שבתצוגת ה-HA, וזה מחזק, כאשר בוחרים בתצוגה. עיוות גדול, אם היה, היה מייתר את השימוש בהמון כלים מועילים, ואת זה איננו רוצים.

לסיכום אומר כך: יש בעולם המון תצוגות המותאמות להמון אסטרטגיות מסחר. עבורי, כמסתכל טכנית ובמיוחד כמסתכל על אלמנט המומנטום של תנועות המחיר, תצוגת ה-HA מתאימה בצורה הטובה מכולן. יחד עם כל מה שהניתוח הטכני הנוסף יכול לתרום, אני חושב שתמצאו עניין ואף למצוא שיטה מותאמת לצרכים הספציפיים שלכם. ואגב, זו נקודה חשובה בהחלט: אין כאן המלצה לשימוש ב-HA אלא כדוגמה של התאמת תצוגה לשיטת הסתכלות על השוק והסבר על מה שאני מביא בפניכם כאשר אני סוקר את הנכסים העיקריים ברמה הדו-שבועית. 

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.