תפקיד יועץ ההשקעות חשוב מתמיד 

במערכת הפיננסית של ימינו, יועץ ההשקעות במערכת הבנקאית נותר כדמות האובייקטיבית והמקצועית ביותר שתפגשו כשתרצו ייעוץ להשקעה בשוק ההון

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
ניר קסטרו כפרי, קרדיט: יח״צניר קסטרו כפרי, קרדיט: יח״צ

01/09/2021 ניר קסטרו כפרי, כלכלן הבורסה

בשנים האחרונות נכתבה לא מעט ביקורת על מערכי הייעוץ הבנקאיים, בין היתר, על כך שמרכזי הייעוץ של הבנקים פוגעים בלקוחות, שהתשואות שהם מייצרים אינן מספקות, שהם אינם זמינים ללקוחותיהם, שאבד הקשר האישי עם הלקוח ועוד. לטעמי, בסופו של יום, כשמסתכלים על המערכת הפיננסית של ימינו, נראה כי יועץ ההשקעות הפועל במערכת הבנקאית נותר כדמות הכי אובייקטיבית, נגישה ומקצועית עבור המשקיעים המבקשים לבחון השקעה בשוק ההון ולפיכך יש מקום לטפחו. 

מסקנות ועדת בכר, שפורסמו ב- 2005, אשר מטרתן הייתה הגברת התחרות בשוק ההון, הוציאה את ניהול קרנות הנאמנות מהמערכת הבנקאית ואפשרה לבתי ההשקעות לנהל אותם, זאת בעוד שהבנק נותר המפיץ וזאת ללא תלות בסוג נייר הערך אותו הוא משווק למשקיע. מהלך זה מהווה יתרון אדיר שחשוב לציין כשמקבלים ייעוץ השקעות באמצעות היועץ בבנק. יועצי ההשקעות אינם תלויים בשום מוצר פיננסי כזה או אחר, מה שמאפשר ליועץ ההשקעות להיות הרבה יותר מקצועי ונקי משיקולים זרים וכן יוכל לתכנן את תיק ניירות הערך האולטימטיבי עבור הלקוח.  

הריבית הנמוכה בעשור האחרון, הביאה לא מעט משקיעים לחפש השקעות מסוגים שונים. בין היתר, היו משקיעים שבחרו בהשקעה בנכסים שאינם סחירים, וזאת מתוך מחשבה שאולי יוכלו למקסם את התשואה על הונם. נכסים בלתי סחירים משווקים על ידי משווקים, אשר להם זיקה לנכס כזה או אחר, ולכן לעיתים יכולה להיווצר סיטואציה שההמלצה איננה נייטרלית לחלוטין, בעוד השקעה במוצרים סחירים, הופכת את ההשקעה לשקופה יותר ונזילה יותר.

יועצי ההשקעות היום חיים בסביבה אשר כל כולה עולם ההשקעות

בעידן הדיגיטלי בו אנשים רבים יכולים להציג עצמם כמומחי השקעות וכשברשתות החברתיות מתפרסמים סרטוני פרסומת על כל מיני השקעות לא מפוקחות המבטיחות התעשרות בקלות בשוק ההון, ובכך משפיעים על דפוסי ההשקעה הן של צעירים והן של אוכלוסיות מבוגרות ומבוססות המחפשים להשקיע לראשונה בשוק ההון בצורה עצמאית, קיימת חשיבות משמעותית למעורבות גבוהה של מערך ייעוץ אובייקטיבי ומקצועי.

בשנים האחרונות המערכת הבנקאית עברה גם היא התייעלות וצמצמה את מרכזי ההשקעות, כך שיועץ ההשקעות מהסניף השכונתי שהיה מוכר למשקיעים המתגוררים באותה שכונה, עבר לייעץ במרכז השקעות גדול ומרכזי יותר. מהלך זה יצר מצד אחד חיסרון עבור הלקוח שביקש להיפגש עם היועץ פנים אל פנים, אולם מצד שני הביא יתרונות בכך שיועצי ההשקעות חיים כיום בסביבה אשר כל כולה קשורה לעולם ההשקעות. אם בעבר יועצי ההשקעות היו מנותקים פיזית זה מזה ויועץ ההשקעות היה פועל בסניף הבנק השכונתי, במגוון של משימות ופעילויות, אשר חלקן אינן קשורות כלל לעולם ההשקעות, כיום יועצי ההשקעות הפכו למקצועיים הרבה יותר, וזאת בעיקר בזכות העובדה שהסביבה בה הם פועלים הינה ממוקדת השקעות במרכזים הכוללים יועצים כמותם, כאשר כל יועץ אחראי ומתמקצע בתחום ידע מסוים בשוק ההון, מה שמאפשר להם שיתוף בידע הנדרש.  

המערכת הבנקאית מפעילה מערך נרחב של אנליזה ומחקר בשוק ההון, על מנת לבסס את המלצותיהם ובכך לאפשר לציבור המשקיעים סקירה של רמות הסיכון שניתן  לקחת בהתאם לפרופיל הסיכון של כל לקוח ולקוח. זאת להבדיל מאפיקי השקעה לא סחירים אשר אינם מנותחים באופן מספק, לצורך התאמתם לצרכי הלקוח. 

המערכת הבנקאית מעלה את רף הכניסה לתחום ייעוץ ההשקעות 

המערכת הבנקאית מעלה את רף הכניסה עבור לקוחותיה וכיום הסכום המינימלי הנדרש על מנת לקבל ייעוץ השקעות אישי גבוה יותר, אך יחד עם זאת הקידמה והטכנולוגיה מאפשרות קבלת ייעוץ גם עבור תיקי השקעה קטנים יחסית. 

משקיעים המחזיקים בתיקי השקעה קטנים יחסית, יכולים ליהנות היום מתיקי מודל המשקיעים בקרנות נאמנות, המהווה פתרון מקצועי וראוי ומאפשר השקעה בפיזור רחב גם בסכומים נמוכים יחסית. 

עולם ההשקעות לא חדל מלהשתנות, ולמערכי הייעוץ בבנקים יש את הכלים לדעת ולנתח ולהמליץ ללקוחותיהם על המוצרים אשר מתאימים לכל סוג של משקיע. מערכי הייעוץ הבנקאיים יהפכו להערכתי בשנים הקרובות לדיגיטליים יותר ויותר, ויאפשרו שימוש גובר במערכות תומכות החלטות השקעה. ייתכן כי המערכות הדיגיטליות יורידו באופן ניכר את הקשר האישי עם היועץ, אך יחד עם זאת, קיים יתרון גדול יותר במתן ייעוץ מקצועי הרבה יותר, פחות מוטה לטובת ייצור רווחיות מנכס מסוים והרבה יותר מותאם לצרכיו המשתנים של הלקוח. 

מערכי הייעוץ הבנקאיים מהווים עמוד תווך מקצועי בקשר בין שווקי ההון וציבור המשקיעים. חיזוק מערך הייעוץ צריך לקבל את הכלים הטובים ביותר הנדרשים לו למילוי תפקידו וזאת על ידי הנהלות הבנקים, כחלק מהיעדים האסטרטגיים של המערכת הבנקאית. בנוסף נדרשת תמיכה והכוונה רגולטורית גם מצידה של רשות ניירות ערך הן בהפחתת הנטל הרגולטורי על היועץ והן בעידוד מערכי הייעוץ למקצועיות, כך שתאפשר ליועצי ההשקעות לנהל את עבודתם המקצועית באופן אפקטיבי יותר, תוך הפגנת יוזמה גוברת ויצירתיות. 

אנחנו בבורסה לניירות ערך, רואים חשיבות רבה בהתפתחותו של יועץ ההשקעות ובשירותים אותם הוא מעניק ללקוחותיו ולכן נמשיך לפתח מוצרים ושירותים אשר ישפרו את מקצועיותו ויתמכו במעמדו המקצועי. 

בתחילת חודש ספטמבר נקיים לראשונה בבורסה טקס הוקרה ליועצי ההשקעות במערך הבנקאי. בטקס ישתתפו ראשי מערכי הייעוץ במערכת הבנקאית ועשרות יועצי השקעות מובילים אשר נבחרו על ידי הבנקים. לראשונה הבורסה מקיימת טקס זה על מנת להוקיר את פועלם ואת חשיבותם של יועצי ההשקעות למערכת הפיננסית בישראל. במסגרת הטקס, יוכרזו שמות היועצים המובילים על ידי כל אחד ממנהלי המערכת הבנקאית ואנו מקווים להפוך זאת למסורת. 

לסיכום, במערכת הבנקאית מצויים אנשי מקצוע מצויינים בתחום ייעוץ ההשקעות, אשר טובת הלקוח וצרכיו עומדים לנגד עיניהם. הגיע הזמן לתת להם את המקום הראוי לו.Right
Left

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.