rss צור קשר טולבאר ניוזלטר הוסף למועדפים הפוך לדף הבית
גלרית עיתונים
לשכת יועצי השקעות

אורי גרינפלד, פסגות >> מדד יוני טורף את הקלפים >> הדִפלציה מכה שנית

17/07/2017     אורי גרינפלד  
מדד יוני טורף את הקלפים

מדד יוני הפתיע באופן חריג כלפי מטה ויחזיר כנראה את טרנד הדִפלציה למקומותינו. עם זאת, לפני שקופצים להסיק מסקנות ומוכרים כל דבר שמזכיר את המילה "צמוד", חשוב לשים לב לשלושה דברים. ראשית, עיקר ההפתעה במדד יוני נבע משני סעיפים שקשה ללמוד מהם משהו קונקרטי על המגמות האינפלציוניות במשק. סעיף ההלבשה וההנעלה, שירד ב-5.4% ואחראי לבדו על סטייה של 0.2% מהתחזית, עבר שינוי במתודולוגיית המדידה על ידי הלמ"ס וסובל מ"רעשים" כבר תקופה ארוכה. סעיף הפירות וירקות, שירד ב-6.9%, הוא סעיף תנודתי ו"רועש" באופן טבעי ולהסיק ממנו על המגמה הכללית זה כמו להניח שגם ביומיום אקסל רוז מחליף בגדים כל רבע שעה. לכן, צריך לחכות לפחות עד המדד הבא כדי להסיק מסקנות. שנית, סביבת האינפלציה בישראל היא דפלציונית גם בלי קשר למדד יוני. עם זאת, אחד הסעיפים במדד המחירים לצרכן נקרא סעיף הדיור ומשקלו הוא כ-25%.

 מכיוון שסעיף זה צפוי להמשיך ולעלות, שאר הסעיפים צריכים להיות מאוד שליליים כדי לסחוב את האינפלציה חזרה לטריטוריה השלילית. נכון, היינו שם למשך תקופה ארוכה אך להערכתנו על אף שהתהליכים הדפלציוניים נמשכים (בעיקר התערבות הממשלה והתגברות התחרותיות) העוצמה שלהם פחותה מכפי שהיתה לפני שנה או שנתיים. לכן, בתחזית האינפלציה שלנו ל-12 החודשים הקרובים שעומדת על 0.5%, אנו מניחים ירידות מחירים בחלק גדול מהסעיפים, אך האינפלציה היא חיובית כמעט ורק בגלל סעיף הדיור (ראה גרף מטה). שלישית, ההמלצה שלנו על הרכיב הצמוד למדד מתייחסת לחלק הבינוני-ארוך של העקומים ונובעת מההנחה שהלחצים הדפלציוניים בישראל מגיעים רובם ככולם מצד ההיצע. ירידות מחירים הנובעות מצד ההיצע ואינן מלוות בהאטה בצד הביקוש יהיו תמיד מוגבלות בזמן. לכן, אנו מניחים שבטווח הבינוני (מטעמי שמרנות נניח בעוד 5 שנים), האינפלציה הממוצעת בישראל תחזור לרמות "נורמליות". בתרחיש זה, גם אם בשנים הקרובות האינפלציה תמשיך להיות מתונה, האג"ח הצמודות בחלק הבינוני-ארוך של העקום צפויות להניב תשואות עודפות על אלו השקליות.
 
האינפלציה ותחזית האינפלציה לפי סעיפים

 הפד מתיישב לבינתיים על הגדר

גם בארה"ב התפרסם ביום שישי מדד המחירים לצרכן וגם בארה"ב המדד הפתיע כלפי מטה. בעקבות ההפתעה, האינפלציה השנתית בארה"ב שלא מזמן נשקה לרמה של 3% ירדה ל-1.6% בלבד ואינפלציית הליבה נותרה ברמה של 1.7%. אם זה לא מספיק אז גם נתוני המכירות הקמעונאיות של חודש יוני הפתיעו כלפי מטה כאשר ירדו ב-0.2% ואותתו על כך שנתוני הצריכה הפרטית ברבעון השני לא יהיו חזקים כפי שהיה נדמה קודם לכן. כתוצאה מכך, תחזית הצמיחה לרבעון השני לפי מודל ה-GDPNOW של סניף הפד באטלנטה ירדה ל-2.4% בלבד, זאת לעומת 3.2% לפני חודש. בפד רואים כמובן את הנתונים ומגרדים בפדחת. שוק העבודה נראה מצוין אבל האינפלציה ממאנת להגיע. לכן, נכון לעכשיו נדמה שהעלאת ריבית בספטמבר ירדה לגמרי מהשולחן ובפד ימתינו ויבחנו בחודשים הבאים אם האינפלציה חוזרת לעלות ולהתכנס לרמה קרובה יותר ליעד שלהם. במידה ולא, הפד לא ימשיך כמובן להעלות את הריבית בקצב שבו נקט בשנה האחרונה וייתכן שהעלאת הריבית של יוני היתה גם האחרונה ל-2017.
 
אורי גרינפלד, סמנכ"ל, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן–בין באופן כללי ובין תחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
אורי גרינפלד
אורי גרינפלד
לתקנון האתר